مرکز تخصصی کارشناسی خودرو توسط پیشرفته ترین تجهیزات در محل
021 88 73 31 95
021 88 73 54 62
پاسخگویی 24 ساعته حتی روزهای تعطیل
مـشـاوره   .   کارشنـاسـی    .   تأمیـن خـودرو

رسیدگی به خودرو بعد از مسافرت

یکشنبه, 04 مهر 1395 ساعت 12:36
برای رسیدگی به خودرویی که تازه از مسافرتی طولانی بازگشته است، چه نکته هایی را باید در نظر گرفت؟ برای اینکه چنین خودرویی نفسی تازه کند صاحب خودرو باید چگونه خودروی خود را تیمار کند و به دردهای آن آشنا شود؟

یک کارواش اساسی برای خودروهای کویر رفته

بردن خودرو به کارواش برای داشتن یک شست وشوی اساسی، پیشنهادی است که یک کارشناس خودرو آن را به صاحبان خودروهایی که مسافت های زیادی را طی کرده اند، پیشنهاد می کند. داوود اسماعیلی کارواش را مخصوصا برای خودروهایی ضروری می داند که به مناطق کویری کشور سفر کرده اند. او در رابطه با خودروهایی که به کویر رفته اند می گوید: سفر به مناطق کویری باعث می شود شن ها و ماسه های ریز روی نوار آبگیر شیشه های کنار خودرو گیر کنند یا وارد گردگیرها شوند، به این ترتیب اگر چنین خودرویی به کارواش نرود بعد از مدتی به علت گیر کردن دانه های ریز ماسه به شیشه، باعث خط افتادن شیشه های کناری خودرو می شوند.

توجه به نشت روغن

نکته دیگری که اکارشناسان به صاحبان خودرو پیشنهاد می کنند این است که بعد از آمدن از سفر، به قطره هایی که هنگام پارک خودرو روی زمین باقی می مانند توجه کنید. این قطره ها ممکن است روغن گیربکس باشد یا آب رادیاتور. اسماعیلی در این رابطه می گوید: ممکن است تا زمانی که خودرو در شهر تردد می کند اگر نشتی رادیاتور هم داشته باشد خودش را نشان ندهد، زیرا رسوبات موجود در رادیاتور جلوی چکه کردن آب را می گیرند؛ درحالی که همین رسوبات در جاده های بین شهری به دلیل تکان هایی که خودرو طی حرکت به خود می بیند به حرکت درمی آیند و باعث چکه کردن آب رادیاتور می شوند.

بنابراین به نظر می رسد توجه به چکه های زیر خودرو و تشخیص اینکه این چکه ها از کجا ناشی می شوند برای شناسایی عیب های بعد از سفر بسیار مهم باشد.

اما بعد از سفر آجی برای لاستیک خودرو باقی مانده است؟

چک کردن آج لاستیک ها نیز از جمله کارهایی است که توصیه می شود بعد از سفر انجام دهید؛ زیرا طی مسافت های طولانی باعث خورده شدن آج لاستیک می شود. برای چک کردن وضعیت آج لاستیک ها می توانید در حالت ثابت فرمان خودرو را به یک طرف بچرخانید سپس به صورت عمود به لاستیک خودرو نگاه کنید تا متوجه شوید لاستیک خودرویتان دچار سایش شده است یا خیر.

مورد دیگری که بعد از سفر می توانید آن را در مورد خودرویتان بررسی کنید سیستم جلوبندی خودرو است. سیستم جلوبندی نقش مهمی در خودرو دارد؛ زیرا در صورت خرابی کمک فنرها ضریب فرسودگی سایر قطعات خودرو نیز افزایش می یابد. برای مثال سلامتی قطعاتی مانند فنر تعلیق، جعبه فرمان، دیفرانسیل، لاستیک چرخ ها، بلبرینگ چرخ ها، بوش های لاستیکی سیستم تعلیق، گیربکس، سیستم تعلیق و مجموعه سیبک های فرمان به سیستم جلوبندی که شامل سیستم فرمان، کمک فنر و ... است باز می گردد.

برای چک کردن سلامت سیستم جلوبندی خودرو توجه داشته باشید که اگر کمک فنر خودروی شما نشتی دارد حتما باید تعویض شود. بالا و پایین رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد یا شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید نیز ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد که باید به آن توجه داشت. اگر در سر پیچ؛ خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که برای کنترل آن باید تلاش بیشتری به خرج دهید این روند می تواند از خرابی کمک فنر باشد.

توجه به کیلومتر خودرو قبل و بعد از سفر

توجه به کیلومتر خودرو از آنجایی ضروری است که ممکن است هنگام استفاده از خودرویتان در شهر هر ۲ ماه یکبار روغن آن را عوض کنید، اما در سفر بعد از طی هر ۵ یا ۷ هزار کیلومتر روغن خودرو باید عوض شود.

حال با توجه به مواردی که در دفترچه خودرویتان در رابطه با روغن خودرو نوشته شده است، می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. توجه به دفترچه خودرو از آنجایی توصیه می شود که معمولا کارخانه های خودروساز اطلاعاتی در رابطه با روغن موتور مناسب با هر خودرو و البته زمان تعویض روغن ارائه کرده اند. به هر حال حواستان باشد که طبق گفته کارشناسان؛ تعویض روغن یک خودروی سفر رفته با خودرویی که فقط در شهر رفت وآمد دارد، بسیار متفاوت است.

منبع:

شبکه اینترنتی آفتاب